E-Kwalifikacja

Rozpocznij proces kwalifikacji online.

Kapituła Godła „Teraz Polska” po raz 12. uhonorowała Wybitnych Polaków.

W roku 2024 zaszczytny tytuł trafił do prof. dr hab. n. med. Mirosława Ząbka – lekarza neurochirurga, twórcę i dyrektora Centrum Gamma Knife w Warszawie, kierownika Kliniki Neurochirurgii CMKP, założyciela i kierownika Interwencyjnego Centrum Neuroterapii, przewodniczącego Rady Uczelni Uniwersytetu Warszawskiego, eksperta w Agencji Badań Medycznych, koordynatora Oddziału Neurochirurgii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego Sp. z o.o., cenionego nauczyciela akademickiego, który wyspecjalizował oraz przeprowadził przewody doktorskie wielu polskich lekarzy.

Podczas uroczystej Gali Konkursu „Teraz Polska” laudację na cześć Pana Profesora wygłosił, w imieniu wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza, Pan Minister Krzysztof Paszyk gratulując zaszczytnego i w pełni zasłużonego tytułu „Wybitny Polak”. Prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” Krzysztof Przybył powiedział, że profesor Mirosław Ząbek należy do światowych liderów w swojej dziedzinie. Podkreślił również, że jako neurochirurg wykonał tysiące operacji, a jego zasługi dotyczą między innymi walki z chorobą Parkinsona.

Czuję się bardzo wyróżniony otrzymując nagrodę i tak zaszczytny tytuł Wyróżnienie takie przyznaje się za całokształt osiągnięć a głównie takich, które promują i pokazują osiągnięcia danej dziedziny na świecie. W tej ostatniej kwestii mam istotnie duże zasługi. Jako pierwszy w Europie wprowadziłem operacje w czasie rzeczywistym silnego pola magnetycznego, które stały się podstawą do wprowadzenia terapii genowej mózgu. Tą ostatnią zajmuję się od wielu lat, lecząc tym sposobem wielu chorych i z różnymi schorzeniami a na operacje do nas przyjeżdżają Pacjenci z całego świata – skomentował wyróżnienie i otrzymanie nagrody „Wybitnego Polaka” Pan Profesor Mirosław Ząbek.

Kapituła Nagrody, powoływana przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, stawia sobie za cel prezentować i honorować te osobistości, które dzięki swej działalności stają się ambasadorami marki Polska.

Wśród laureatów Konkursu na przestrzeni lat byli zarówno Polacy mieszkający w kraju, jak i osoby na stałe przebywające poza jego granicami.

Do tej pory tytuł Wybitnego Polaka otrzymali m.in.: Wojciech Kilar, Hilary Koprowski, prof. Maria Siemionow, prof. Jacek Jassem, Adam Małysz, prof. Wiesław L. Nowiński, prof. Henryk Skarżyński, Rafał Olbiński, Krzysztof Penderecki, dr Janusz Lewandowski, prof. Marek Belka, Andrzej Wajda, dr Jan Kulczyk, Zygmunt Solorz-Żak, Waldemar Dąbrowski, dr Irena Eris, Elżbieta Wysoczańska, prof. Krzysztof Matyjaszewski, Jan A.P. Kaczmarek, Krzysztof Pastor, prof. Michał Heller, Jerzy Skolimowski, Kamil Stoch, Andrzej Pągowski, Krzysztof Zanussi, Marcin Gortat, prof. Andrzej Krakowski i Iga Świątek.

Obok Tytułu „Wybitny Polak” Kapituła nadaje również każdego roku tytuł „Honorowy Wybitny Polak”. W roku 2024 ten wyjątkowy tytuł został przyznany byłemu Prezydentowi RP, Panu Bronisławowi Komorowskiemu, który dołączył do wyróżnionych dotychczas: Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego, prof. Lecha Kaczyńskiego (pośmiertnie), prof. Jerzego Buzka oraz Tadeusza Mazowieckiego.

————–

Sylwetka prof. dr hab. nauk med. Mirosława Ząbka – Laureata tytułu „Wybitny Polak” 2024

Lekarz neurochirurg, nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk medycznych, profesor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

W 1983 r. ukończył studia medyczne na kierunku lekarskim w Akademii Medycznej w Warszawie.
Od 1984 r. jest specjalistą w zakresie neurochirurgii i neurotraumatologii. W 1995 r. w Akademii Medycznej w Warszawie uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy pt. „Ocena i kliniczne znaczenie dynamiki skurczu naczyniowego u chorych po krwawieniu podpajęczynówkowym z pękniętego tętniaka”.

Odbył szereg międzynarodowych staży i szkoleń, np. Europejskie Szkolenie Neurochirurgiczne (1987–1991), a także indywidualne neurochirurgiczne staże szkoleniowe w Finlandii, Niemczech, Szwecji, Włoszech, Hiszpanii, Francji, USA, Belgii i Japonii. Ukończył również europejskie szkolenia w zakresie wertebroplastyki, kyphoplastyki oraz artroplastyki kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego, małoinwazyjnych operacji kręgosłupa oraz leczenia bólu za pomocą stymulacji układu nerwowego.

Kierownik Kliniki Neurochirurgii i Urazów Układu Nerwowego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, ordynator Oddziału Neurochirurgii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego, kierownik Centrum Gamma Knife. Wieloletni konsultant krajowy w dziedzinie neurochirurgii. Członek towarzystw naukowych, w tym m.in. dwukrotnie prezes Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów.

Wykonał około 3 tys. operacji tętniaków mózgu. Jako jeden z nielicznych na świecie przeprowadził serię operacji mózgu w krążeniu pozaustrojowym i głębokiej hipotermii. Ponadto zasłynął przeprowadzeniem pionierskich w Polsce i Europie operacji, takich jak: operacja wszczepienia stymulatora mózgu w leczeniu dystonii, operacja wszczepienia elektrod do głębokich struktur mózgu w zespole Tourette’a, seria operacji głębokiej stymulacji mózgu chorych z chorobą Parkinsona.

Pierwszy w Polsce przeprowadził operację mózgu z wykorzystaniem ultradźwięków. Pierwszy w Europie wykonał operację mózgu w czasie rzeczywistym rezonansu magnetycznego, jak też przeprowadził terapię genową mózgu w chorobach Parkinsona i Huntingtona oraz zespole AADC. Pierwszy na świecie wykonał terapię genową mózgu w demencji i w zaniku wieloukładowym.

Autor ponad 170 publikacji z zakresu medycyny, autor lub współautor 70 książek oraz setek artykułów w recenzowanych czasopismach. Redaktor podręcznika pt. „Zarys neurochirurgii” dla lekarzy i studentów medycyny.

Laureat wielu odznaczeń, m.in. Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Złotego Krzyża Zasługi, Złotego Medalu „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas” oraz Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Mazowsza”.

Wróć do listy aktualności